wyszukiwarka zaawansowana
do kasy suma: 0,00 zł
Sprzedaż środka trwałego a kasa fiskalna

Po zmianach, które weszły w życie od 2015 roku, w załączniku rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących pojawiła się niezwykle ważna pozycja numer 49. Według przepisów czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej zalicza się dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia, aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej przy sprzedaży środka trwałego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czynność ta musi zostać udokumentowany fakturą. Zwolnienie z obowiązku zaewidencjonowania na kasie fiskalnej transakcji nie dotyczy wszystkich środków trwałych. Nawet jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął limitu obrotów 20.000 zł sprzedaż jednego środka trwałego może rodzić obowiązek natychmiastowego zakupu kasy fiskalnej i zarejestrowania na niej owej transakcji.

Jeśli sprzedaż środka trwałego lub wartości niematerialnych i prawnych zostanie prawidłowo udokumentowana fakturą, nie wpłynie ona na limit zwolnienia z kasy rejestrującej.

W praktyce nierzadko zdarza się, że przedsiębiorca sprzeda osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnikowi ryczałtowemu towar o wysokiej wartości, np. samochód firmowy lub maszynę. Kwota transakcji w takim wypadku może przekroczyć limit do zwolnienia podmiotowego z kas. W związku z tym podatnik może się zastanawiać, czy w celu dokonania takiej transakcji powinien zaopatrzyć się w kasę fiskalną i wydać nabywcy paragon.

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kasy jest jasno określone, że jeśli dany towar został zaliczony przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, może on skorzystać ze zwolnienia z kas.  Zwolnienie nie obowiązuje, jeśli dany towar nie podlega zaliczeniu do środków trwałych, dzieje się tak w przypadku zakupienia samochodu do dalszej odsprzedaży czy ze względu na krótki okres jego użytkowania. Jeśli jednak taki towar został zaliczony do środków trwałych, zwolnienie z kas obowiązuje niezależnie od tego, czy został on całkowicie zamortyzowany, czy jest w trakcie amortyzacji. Sprzedający musi jednak pamiętać o wymogu udokumentowania dostawy towaru w całości fakturą . Stanowi to bezwzględny warunek skorzystania z powyższego zwolnienia z kas.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl