wyszukiwarka zaawansowana
do kasy suma: 0,00 zł
Kiedy kasa fiskalna?

Każdy przedsiębiorca otwierający działalność gospodarczą zastanawia się kiedy powinien zakupić kasę fiskalną. Na wstępie przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy przepisy nie nakazują mu obligatoryjnie korzystać z kasy fiskalnej. Zgodnie z przepisami dla większości przedsiębiorców obowiązek stosowania kasy fiskalnej zależy od wysokości obrotów i zakresu działalności gospodarczej. Istnieją też rodzaje działalności, dla których korzystanie z kasy zawsze jest obowiązkowe.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT wymóg stosowania kas rejestrujących ma każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz „osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych”. Obecnie dla większości przedsiębiorców prowadzących tego rodzaju działalność, posiadanie kasy fiskalnej jest koniecznością.

Istnieją pewne zwolnienia, dzięki którym kasy nie trzeba stosować mimo sprzedawania na rzecz osób prywatnych. Prawo do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej przysługuje przedsiębiorcom których obrót na rzecz osób prywatnych nie przekroczył 20 tys. zł w ciągu roku. Przedsiębiorcy którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku, są zwolnieni z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej również do wysokości obrotu 20 tys. zł. W przypadku przekroczenia limitu część przedsiębiorców ma jeszcze możliwość zwolnienia z instalacji kasy zależną od rodzaju prowadzonej działalności. Do nich należą usługi telekomunikacyjne, usługi finansowe i ubezpieczeniowych, usługi w zakresie edukacji, dostawy towarów w systemie wysyłkowym, świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl