wyszukiwarka zaawansowana
do kasy suma: 0,00 zł
Kasa sklepowa

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które służy do rejestracji obrotu oraz kwot podatku dochodowegoVAT należnego ze sprzedaży detalicznej. Każda kasa fiskalna jest wyposażona w pamięć fiskalną, która potocznie nazywana jest również modułem fiskalnym. Moduł ma ograniczoną pojemność, minimum 1830 rekordów przeznaczonych na raporty fiskalne dobowe, który wystarcza na co najmniej 5 lat codziennej pracy kasy. Zaraz po zakupie kasy pracuje ona w trybie szkoleniowym. Oznacza to, że można na niej dokonywać próbnych sprzedaży i szkolić personel. Pamięć fiskalna nie jest jeszcze aktywowana, a wykonane raporty dobowe nie są w niej zapisywane. Fiskalizacja kasy polega na aktywowaniu pamięci fiskalnej przez moduł fiskalny za pomocą procedury, czyli  zaprogramowania nagłówka wydruków, w tym wprowadzeniu numeru NIP podatnika zapisywanego w pamięci fiskalnej, a także opcjonalne zaprogramowanie wartości stawek podatku. Od tego momentu wszystkie transakcje zarejestrowane na kasie podlegają opodatkowaniu, a raporty fiskalne dobowe są zapisywane w pamięci fiskalnej. Kasa wówczas pracuje w tzw. „trybie fiskalnym”.

Na rynku dostępna jest szeroka gama kas fiskalnych renomowanych marek takich jak Posnet, Elzab,  Novitus, Farex począwszy od kas fiskalnych najmniejszych,  kas średnich, kas specjalizowanych, a skończywszy na kasach systemowych. Kasy fiskalne małe, nazywane  mobilnymi odpowiednie dla każdego przedsiębiorcy, który ceni sobie możliwość mobilnej sprzedaży, ma niewiele miejsca na ladzie sprzedażowej czy też potrzebuje kasy o małych gabarytach i prostej funkcjonalności. Kasy fiskalne średnieto kasy o rozbudowanych funkcjach dostosowanych do specyfiki pracy małych i średnich punktów sprzedaży. Posiadają szereg udogodnień wspierających pracę kasjera, które w efekcie przyspieszają obsługę klienta. Kasy fiskalne systemowe  współpracują z innymi kasami by wspólnie tworzyć system sprzedażowy. Posiadają szeroko rozbudowaną bazę PLU oraz dużo interfejsów komunikacyjnych i zaawansowane funkcje. Idealnie wpiszą się w styl pracy dużych i średnich punktów usługowych.

Wybierając kasę fiskalną warto zadbać o to, aby jej parametry były dostosowane do potrzeb danej firmy. To przedsiębiorca będzie korzystał z urządzenia fiskalnego praktycznie każdego dnia, a poszczególne modele kas fiskalnych różnią się zarówno funkcjami, jak i wymiarami. Wybór kasy fiskalnej uwarunkowany jest przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności oraz liczbą sprzedawanych produktów bądź świadczonych usług. 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl