Podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny to połączenie danych w formie elektronicznej oraz innych, które razem tworzą możliwość identyfikacji osoby, która taki podpis złożyła. Umożliwia on identyfikację podmiotów, które przesyłają dokumenty drogą elektroniczną.
Druga kwestia to korzystanie z bezpiecznych urządzeń, które są używane wyłącznie przez osobę, która podpis składa. Dodatkowo podpis elektroniczny musi być również powiązany z danymi, w których jakakolwiek zmiana musi być szybko rozpoznawalna. Zgodnie z obowiązującym prawem UE, kwalifikowany podpis elektroniczny weryfikowany przy użyciu kwalifikowanego certyfikatu, ma taką samą moc prawną jak podpis składany odręcznie.
Podpis elektroniczny dla firm
W naszej ofercie posiadamy produkty firmy CenCert, który jako kwalifikowany dostawca usług zaufania, dostarcza zestawy służące do realizacji kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Polskie prawo krajowe przewiduje wiele szczegółowych zastosowań dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego, między innymi: podpisywanie deklaracji ZUS w programie Płatnik, podpisywanie wniosków i innych pism kierowanych do organów administracji publicznej, podpisywanie decyzji administracyjnych doręczanych elektronicznie, składanie pozwów w e-sądzie, składanie ofert w aukcjach i przetargach internetowych, potwierdzanie dokumentacji medycznej, składanie wniosków związanych z prowadzeniem praktyki medycznej, potwierdzanie medycznych badań laboratoryjnych dostarczanych elektronicznie logowanie do portalu ePUAP, składanie deklaracji podatkowych w systemie eZEFIR, podpisywanie JPK (Jednolity Plik Kontrolny).
Podpis elektroniczny dla osób prywatnych
Certyfikat kwalifikowany w świetle ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej jest równoważny z podpisem odręcznym, a co za tym idzie jest przypisany do jednej osoby. W związku z tym certyfikat kwalifikowany możemy wykorzystywać wszędzie tam, gdzie tylko możliwe jest jego zastosowanie. Nie ma żadnych ograniczeń w stosowaniu certyfikatu zakupionego przez pracodawcę czy inny podmiot w celach prywatnych.
Najczęściej zadawane pytania
Podpisywanie dokumentów, z każdego miejsca na świecie? Przyda Ci się elektroniczny odpowiednik podpisu odręcznego, który potwierdzi Twoją tożsamość oraz autentyczność dokumentu, który chcesz podpisać. Teoretycznie wyróżniamy dwa rodzaje podpisów elektronicznych:
Zwykły podpis elektroniczny – potwierdza jedynie, że dokument lub wiadomość pochodzi od podpisującego, ale nie gwarantuje jego autentyczności ani niezmienności.
Kwalifikowany podpis elektroniczny – potwierdza tożsamość podpisującego i zapewnia autentyczność oraz niezmienność dokumentu lub wiadomości, posiada moc prawną i jest równoważny z podpisem odręcznym.
Oba rodzaje często są mylone ze sobą, jednak pamiętaj – Tylko Kwalifikowany podpis elektroniczny zapewnia Ci najwięcej możliwości.
Do wyrobienia podpisu niezbędny jest jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość ze zdjęciem: dowód osobisty lub paszport.
W celu dopisania danych firmowych niezbędne jest potwierdzenie stanowiska i zależności formowej.
Oprogramowanie możesz pobrać bezpośrednio ze strony partnera CENCERT
Jak widzisz posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego daje Ci wiele możliwości. Tym bardziej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i poufności danych, które przesyłasz.
Wszystko to uzyskasz dzięki systemom zgodnym z wymaganiami technicznymi i prawnymi, z których korzystamy. Wydawane w Kaspol podpisy elektroniczne zawierają wszelkie środki bezpieczeństwa, takie jak hasła, tokeny, czy klucze szyfrujące, by zapewnić poufność i integralność danych.
W naszej ofercie znajdziesz systemy, które zapewniają autentyczność podpisu, poufność oraz ochronę przed nieautoryzowanym dostępem. Dla bezpieczeństwa Twojej firmy i Twojego spokoju.
Utraciłeś klucz prywatny? Niezwłocznie skontaktuj się z dostawcą usług zaufania, który zablokuje klucz i wyda nowy certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Oferujemy firmom i osobom prywatnym produkty firmy CenCert, który jako kwalifikowany dostawca usług zaufania (Trust Service Provider), dostarcza zestawy służące do realizacji kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Możesz zdecydować czy preferujesz podpis umieszczony na dedykowanej karcie, pendrivie czy w aplikacji. Dbamy, aby stosowane przez Ciebie narzędzia były zgodne z wymaganiami technicznymi i prawnymi oraz zapewniały bezpieczeństwo i poufność danych.
Polskie prawo krajowe przewiduje wiele szczegółowych zastosowań dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego, między innymi: podpisywanie deklaracji ZUS w programie Płatnik, podpisywanie wniosków i pism kierowanych do organów administracji publicznej, podpisywanie decyzji administracyjnych doręczanych elektronicznie, składanie pozwów w e-sądzie, składanie ofert w aukcjach i przetargach internetowych, zatwierdzanie dokumentacji medycznej, składanie wniosków związanych z prowadzeniem praktyki medycznej, potwierdzanie medycznych badań laboratoryjnych dostarczanych elektronicznie logowanie do portalu ePUAP, składanie deklaracji podatkowych w systemie eZEFIR, podpisywanie JPK (Jednolity Plik Kontrolny).
W Kaspol wyrabiamy podpis elektroniczny od ręki. Odwiedź jeden z naszych oddziałów, a w kilka chwil Inspektor wygeneruje potrzebny certyfikat, potwierdzi Twoją tożsamość na podstawie dowodu osobistego lub paszportu oraz udzieli instrukcji jak właściwie aktywować nośnik z podpisem. I już! Tyle Cię dzieli od zerwania z uciążliwą papierkową robotą i traceniem czasu w kolejkach i urzędach